Çilingir (2. Baskı)

Künye

Yayınevi: Müşahid Yayınevi

Baskı: 2. Baskı (Nisan 2022)

Editör: Refik Doğanoğlu

Kapak: Hümeyra Kazdağlı

ISBN: 9786057049537

Sayfa Sayısı: 191

Cilt Tipi: Karton Kapak

Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı

Boyut: 13 x 19.5 cm

Farkındalık, yaşamın farkında olma, ölümle hayat arası hududu görebilme ayrıcalığıdır. Ayrıcalıktır; çünkü hayat kişiye mahsus lezzetler bütünüdür.

Gündelik günlük konuları, zihin formuma alıp onları his tarlamda yoğurarak bir eser bıraktım. Bu eserim/izim, istikamet ve istikbal kaygısına düşüp yön arayanlar için bir şey olabilir! Bu şey, karanlıkta sigara izmariti kadar da olsa bir yön gösterirse kendimi bahtıyâr hissederim.

 

Yalan haber ve yanlı bilgilerle karartılan fert ve toplum zihni, dümensiz ve rotasız hâlde denizin engin-liğinde bırakılmış gemi hâlindedir. Harami korsanların iştahını kabartıp iğfalini kamçılayan bu gemi, kaptan kılavuzunu arıyor.

 

Bilgi, zihni tahkim kılıp fert ve toplumları Aziz yapan tek şeydir. Bu şeyden mahrum olan fert ve toplumlar zelil hâlde başkasının tahakkümüne girerler. Başkasının hük-münde hayat sürenlerin hürriyet ve asâleti olmaz. Dünyayı hapishaneye çevirip hapishanenin gardiyanlığını yapan bâtıl Batı uygarlığı, insanlığa dayattığı yalan haber ve yanlı bilgilerle hapishanesinin düzenini korumakta, mahkûmları kontrolünde tutmaktadır!

 

Bilgisiz fert ve toplumlar hayattan ilgisiz hâlde bulunurlar. Sürü şartlanmışlığında olan ilgisizler, şuursuz uyur-gezer görünümlüdürler. Bu ilgisizler, ancak, şok-lanmayla uyanırlar. Duyusal hakikate hitap eden bilgi uyur-gezerlerin şokudur!

 

Çilingir ismini verdiğim eserim karanlık ve kuytuda kalmış zihin kapılarını açmaya yarayacak bir anahtardır. Söz, iddialıdır. Makaleleri takip etmeye başlayanlar, zihnî açmazların gıcırdamaya başladığını hissedeceklerdir. Her takipçinin/okuyucunun, kendi iradesiyle açmaya çalı-şacağı kapı, kendi ufkunun kapısıdır. Bu kapılar açıldıkça, şimdiye kadar başka kapılarda kapılandığının farkına varacaktır!

 

Her hayat kutsal ve ferde mahsus bir ufuktur. Kendi haysiyetinden kendisine ait ufku tanımak isteyenlere Çilingir veriyorum! Çilingiri eline alan her fert kendisine ait hayata yolculuğa çıkacaktır. Allah, seferlerini; hayır, gazâlarını ise mübarek kılsın. Âmin!

 

Nisan 2022/Bursa